معرفی سفیر یا نمایندگی
بخش اقتصادي

 

 

معرفی ابزار ارتباطی میان اتاق بازرگانی ایران و تجار ایرانی مقیم خارج از کشور

بدینوسیله به اطلاع می رساند اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به منظور پاسخگویی به سوالات و حل مشکلات بازرگانان و تجار ایرانی مقیم خارج از کشور اقدام به راه اندازی "سامانه همراه فعالان اقتصادی ایران" به آدرس www.otagh.me (قابل نصب بر گوشی های هوشمند همراه) نموده است.

در این فرایند با طراحی پورتال خدمات الکترونیکی جهت ایجاد ارتباط میان اتاق ایران و تجار ایرانی مقیم خارج از کشور ضمن اطلاع رسانی و معرفی بنگاههای اقتصادی قابل واگذاری مطابق با اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی کشور، به معرفی همایشها، سمینارها و دوره های آموزشی و برگزاری نمایشگاهها مبادرت شده است.    

 ...........................................................................


بنام خدا

بخش اقتصادی

پس از برقراری روابط سياسی ميان ايران و نيوزيلند در سال 1353، اولين موافقت نامه بازرگانی بين دو کشور در همان سال در ولينگتون به امضاء رسيد. در سالهای پس از پيروزی انقلاب اسلامی در ایران 8 نوبت اجلاس کميسيون مشترک اقتصادی در بین دو کشور برگزار گردیده است که اولين آن در سال 1364 در تهران بود. هم اکنون مکانیسم جدیدی تحت عنوان کمیسیون همکاری های سیاسی و اقتصادی (PECC ) به ریاست معاونین منطقه ای وزارت خارجه دو کشور جایگزین کمیسیون مشترک اقتصادی گردیده است.

بدنبال توافق برجام و برچیده شدن تحریم های سازمان ملل، نیوزیلند تلاش نموده است تا روابط تجاری با ایران را توسعه دهد. دولت نیوزیلند بلافاصله بعد از برجام، برچیده شدن تحریم ها و عدم نیاز شرکت ها به اخذ مجوز از وزارت خارجه برای مراوده با ایران را اعلام کرد. براین اساس تجارت بین دو کشور که در سال 2015 به 90 میلیون دلار کاهش یافته بود شروع به رشد نموده و طی سال مالی منتهی به ژوئن 2016 به 174 میلیون دلار رسید. آقای موری مک کلی وزیر امورخارجه نیوزیلند در خرداد سال 1395، آقای تاد مک کلی وزیر تجارت نیوزیلند در آذر ماه سال 1395 در راس یک هیات تجاری بزرگ و آقای ناتان گای وزیر صنایع پایه (کشاورزی) این کشور در اسفند سال 1395 بهمراه هیئت بخش خصوصی به ایران سفر کردند. در جریان این سفرها سه تفاهمنامه در زمینه همکاریهای کشاورزی و دانشگاهی به امضاء رسید که تاثیر چشمگیری بر روابط اقتصادی فیمابین نهاد. همچنین دولت نیوزیلند تلاش هایی را برای حل مشکل مراودات بانکی دو کشور انجام داده است ولی بعلت وابستگی بانک های این کشور به استرالیا هنوز موفقیتی کسب ننموده است.

متعاقب سفر جناب آقای ظریف وزیر محترم امور خارجه کشورمان به نیوزیلند در اسفند 1394 در پی امضای توافقنامه برجام، اجلاس کمیسیون همکاری های سیاسی و اقتصادی (PECC ) نیز طی سفر جناب آقای رحیم پور معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در آبان ماه 1395 برگزار گردید.

حجم روابط اقتصادی دو کشور در هزاره جدید و سهم هر یک از دو طرف در جدول زیر آمده است:

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر