معرفی سفیر یا نمایندگی
بخش سياسي

 

روابط سیاسی ایران و نیوزیلند

 

           روابط سیاسی بین ایران و نیوزیلند در دی ماه سال 1352 برقرار گردید . در تاریخ 8/1/ 1353 سفیر وقت ایران در استرالیا به عنوان سفیر آکردیته در نیوزیلند تعیین و در تاریخ  1/ 10 /1353 نیز سفارت نیوزیلند در تهران افتتاح گردید.

          روابط دو کشور از آغاز تاکنون بطور کلی همواره مسیر عادی خود را طی کرده است. در سال 1361 ( 1982) آقای وارن کوپر به عنوان اولین وزیر خارجه نیوزیلند پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران سفر کرده و روابط سیاسی دو کشور با سفر وزیر وقت امورخارجه کشورمان به ولینگتون در اردیبهشت 1370 و مجدداً سفر آقای دان مکینون وزیر وقت خارجه نیوزیلند به تهران در اسفند سال 1371 ( 1993) و نیز تبادل هیات های سیاسی مختلف دنبال شد .

          دوکشور در مجامع بین المللی دارای دیدگاههایی مشترک در زمینه هایی همچون خلع سلاح ، مبارزه با مواد مخدر، افراط گرایی و محیط زیست بوده و با یکدیگر تشریک مساعی داشته واز نامزدهای یکدیگر حمایت می کنند. مثلاً نیوزیلند از کاندیدای جمهوری اسلامی برای شورای IMOسازمان بین المللی مهاجرت در سال 2005 حمایت کرده و جمهوری اسلامی ایران از نامزدی قاضی کنت کیث ( Sir Kenneth Keith) در دیوان بین المللی دادگستری ICJحمایت کرد. همچنین طرف نیوزیلندی نیز از کاندیداتوری آقای دکتر جمشید ممتاز در کمیسیون حقوق بین الملل سازمان ملل حمایت به عمل آورد.

         در سال 1392 روابط دو کشور وارد چهلمین سال خود شد. در سال 1393 موری مک کالی وزیر امور خارجه نیوزیلند به تهران سفر نمود و در همان سال ایران به عضویت غیر دائم نیوزیلند در شورای امنیت سازمان ملل رای مثبت داد.

          نیوزیلند همواره از حل موضوع هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک حمایت نموده و توافقنامه وین در این زمینه در ماه جولای 2015 در جلسه شورای امنیت سازمان ملل به ریاست موری مک کالی وزیر امور خارجه نیوزیلند با آرای مثبت تمامی اعضا به تصویب رسید.

          بحران های جاری در خاورمیانه ( فلسطین، سوریه، عراق، یمن و افغانستان) همواره از مسائلی بوده است که دو کشور بطور مستقیم با یکدیگر تبادل نظر و مشورت می نمایند. این مشورتها پس از عضویت غیر دائم نیوزیلند در شورای امنیت سازمان ملل( برای سالهای 2015 و 2016) افزایش یافته است و دیدارهای متعدد در سطوح مقامات وزارت امور خارجه دو کشور صورت پذیرفته است. 

 

 

 

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر